Golgappa.net | Golgappa.org | BagIndia.net | BodyIndia.Com | CabIndia.net | CarsBikes.net | CarsBikes.org | CashIndia.net | ConsumerIndia.net | CookingIndia.net | DataIndia.net | DealIndia.net | EmailIndia.net | FirstTablet.com | FirstTourist.com | ForsaleIndia.net | IndiaBody.Com | IndiaCab.net | IndiaCash.net | IndiaModel.net | KidForum.net | OfficeIndia.net | PaysIndia.com | RestaurantIndia.net | RestaurantsIndia.net | SaleForum.net | SellForum.net | SoldIndia.com | StarIndia.net | TomatoCab.com | TomatoCabs.com | TownIndia.com
Interested to Buy Any Domain ? << Click Here >> for more details...


how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal
and water please give me brief calculation

Answers were Sorted based on User's Feedback



how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal and water please give me brief calculati..

Answer / himanth kumar

Consider for 1CUM of concrete is to be prepare,For that

M15 is a nominal mix, its proportion is 1:2:4

for 1cum of final mix(Dence) is required, 1.50 to 1.55 Cum
of loose ingredients with the required proportion we want
to add.

Based on that take avg of 1.50 & 1.55 is 1.52

Total proportion = 1+2+4 = 7

For Cement Qty = 1.52/7=0.217 Cum of cement required to
prepare 1Cum of M15 concrete.But cement is always taken in
Weight.For that the unit weight of cement is 1440 KG/Cum
Total cement required = 0.217x1440= 312.68 Kgs.

Sand = 0.217 x 2 =0.434 Cum

Metal or Aggregate = 0.217 x 4 =0.868 Cum.

Is This Answer Correct ?    1121 Yes 173 No

how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal and water please give me brief calculati..

Answer / adishankar (quantity surve

DETAILS:

cement = 1,
sand = 2
metal = 4
so wat is the ratio we want mixing (1:2:4)=1+2+4=7
7 is mixing propotion
volume of wet cement conceret is 1.54 to 1.57

unit weigth of cement is 1440kg/cum

one bag of cement =50/1440=0.034722 cum

solution : cement = 1.54/7=0.22
0.22/0.03472=6.33 bags
one bag of cement = 50kgs
=6.33*50kgs=316.82 kgs

solution of sand = 0.22*2=0.44cum

2 is the mixing of propotion

soolution of metal = 0.22*4=0.88cum

4 is the mixing of propotion

say i cum of cement conceret 1:2:4 ratio

cement = 6.33 bags

sand = 0.46 cums

metal = 0.88 cums


this is one type of solution

unit weight of cement is 1440kg/cum
sand 1660 to 1800kg/cum
Unit weight of metal is 1630kg to 2000kg/cum

so cenment = 1.54/7=0.22
0.22*1440=316.8 kgs/cum
sand = 0.22*1750=385kgs/cum

metal = 0.22*2000=440kgs/cum

Is This Answer Correct ?    555 Yes 92 No

how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal and water please give me brief calculati..

Answer / pinkal

Here volume is (1 cement bag=1.25 cu.ft)
cement 1 1.25 cu.ft
sand 2 2.50 cu.ft
metal 4 5.00 cu.ft
-----------
8.75 cu.ft total volume

Is This Answer Correct ?    717 Yes 336 No

how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal and water please give me brief calculati..

Answer / raja babu.k

Sample = 1 M3 of M15 i.e 1:2:4

Aggregate = 20mm

Final Mixture and Loose Aggregate Ratio is 1.57(in practies)

SO CALCULATION FOR 1:2:4

1+2+4=7

CEMENT = (1.57/7)X1=0.2242 M3X1440=322.8Kg= 6.45 Bags
RIVER SAND= (1.57/7)X2=0.4485 M3X35.314 = 15.83 Cft
AGGREGATE = (1.57/7)X4=0.8971 M3X35.314 = 31.68 Cft

Is This Answer Correct ?    220 Yes 43 No

how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal and water please give me brief calculati..

Answer / sjtbehera

The ratio is 1:2:4, so total ratio is 1+2+4=7
considering 1cum.
cement = (1 x 15.4)/7= 2.2 cum
= 2.2/.347=6.3bags
sand=2.2x2=4.4cum
metal=2.2x4=8.8cum

Is This Answer Correct ?    380 Yes 252 No

how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal and water please give me brief calculati..

Answer / arun

DETAILS:

cement = 1,
sand = 2
metal = 4
so wat is the ratio we want mixing (1:2:4)=1+2+4=7
7 is mixing propotion
volume of wet cement conceret is 1.54 to 1.57

unit weigth of cement is 1440kg/cum

one bag of cement =50/1440=0.034722 cum

solution : cement = 1.54/7=0.22
0.22/0.03472=6.33 bags
one bag of cement = 50kgs
=6.33*50kgs=316.82 kgs

solution of sand = 0.22*2=0.44cum

2 is the mixing of propotion

soolution of metal = 0.22*4=0.88cum

4 is the mixing of propotion

say i cum of cement conceret 1:2:4 ratio

cement = 6.33 bags

sand = 0.46 cums

metal = 0.88 cums


this is one type of solution

unit weight of cement is 1440kg/cum
sand 1660 to 1800kg/cum
Unit weight of metal is 1630kg to 2000kg/cum

so cenment = 1.54/7=0.22
0.22*1440=316.82 kgs/cum
sand = 0.44*1750=770kgs/cum

metal = 0.88*2000=1760kgs/cum

Is This Answer Correct ?    92 Yes 21 No

how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal and water please give me brief calculati..

Answer / sandeepthakur1981

for 01 cu.m.

cement=1.52/7 =.217
= .217x30= 6.51 bags.

sand= .217x2= 0.434cu.m

aggregate= .217x4= 0.868cu.m

Is This Answer Correct ?    94 Yes 35 No

how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal and water please give me brief calculati..

Answer / the engineer

In order to estimate the quantity of loose materials to have
100 cubic feet wet concrete we first multiply the wet
concrete by 1.54.
e.g 100x1.54=154 cubic feet of dry materials we need.

now come to the ratio of concrete which is 1:2:4 so sum of
the ratio will be 1+2+4=7

calculating separately each material:

Cement: 1/7x154 = 22 cubic feet
where 1 bag of cement measured 1.25 cubic feet approx
therefore 22/1.25 = 17.6 bags of cement. 1 bag contains 50kg
cement so total cement by weight we need for 100 cubic feet
concrete = 17.6x50 = 880kgs

sand: 2/7x154 = 44 cubic feet

coarse aggregate: 4/7x154 = 88 cubic feet

Is This Answer Correct ?    59 Yes 15 No

how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal and water please give me brief calculati..

Answer / m

ratio is 1:2:4
1+2+4=7

100cft concrete
100*1.54=
then divide by 7
then divide by 1.25 you wil have cement bag

Is This Answer Correct ?    71 Yes 29 No

how to calculate 1:2:4 ratio concrete cement, sand, metal and water please give me brief calculati..

Answer / chetan khairnar

Note: For 1m3 wet concrete = 1.52m3 dry concrete approximately
SP.Wt of concrete= 1440 kg/m3 (or) 1.44 t/m3
1 bag of cement = 50 Kg
Example:- for 20 m3 volume of concrete.

a) Quantity of cement required = (1:2:4)
=1/(1+2+4) x 1.52 × 20 = 4.14m3 x 1440/50 =119.26 bags

b)Quantity of Sand required = (1:2:4)
=2/(1+2+4)×1.52x20=8.28m3 OR =4.14 x 2=8.28 m3.

c)Quantity of course aggregate = (1:2:4)
=4/(1:2;4) x 1.52 x20 = 16.56m3 OR =4.14 x 4= 16.56m3.

If qty. calculate in Kg just multiply by its Sp. wt of sand
or aggregate.

Is This Answer Correct ?    68 Yes 28 No

Post New Answer

More Civil Engineering Interview Questions

why are use steel with conc. instead use of other type materials.

4 Answers   College School Exams Tests, Prathima Group,


what is diffence in grade 43 & 53 of cement?

4 Answers   KFC, L&T, NICE, Puravankara,


How is the strength of cement measured?

0 Answers  


if 20mm aggregate is coming by weight 25 ton in a 10 wheeler hywa ,then what will be total volume of aggregate in cubic feet.

0 Answers  


Let suppose A building wall is 12 ft high and 30 ft long and labour cost is 100 rupee per feet so calculate the total cost of labour and also explain in detail...plz ans me immadiately i am hurry Thanx

1 Answers  


what is the code for classification of bricks

2 Answers  


which"s we should use for concrete ppc or opc?

9 Answers   Wipro,


How to convert 20 dia bar to 16 dia bar in beam without reducing the steel weight

0 Answers   L&T,


what is M & 20 of M20 concrete

11 Answers   Bharti, Sheladia Associates, URC Construction,


How to calculate plastering for elevated water storage tank

0 Answers  


rate analysis for cement pointing 1:4 , for 100 sq m

0 Answers  


Why did you choose this career?

3 Answers  


Categories
  • Civil Engineering Interview Questions Civil Engineering (5086)
  • Mechanical Engineering Interview Questions Mechanical Engineering (4456)
  • Electrical Engineering Interview Questions Electrical Engineering (16639)
  • Electronics Communications Interview Questions Electronics Communications (3918)
  • Chemical Engineering Interview Questions Chemical Engineering (1095)
  • Aeronautical Engineering Interview Questions Aeronautical Engineering (239)
  • Bio Engineering Interview Questions Bio Engineering (96)
  • Metallurgy Interview Questions Metallurgy (361)
  • Industrial Engineering Interview Questions Industrial Engineering (259)
  • Instrumentation Interview Questions Instrumentation (3014)
  • Automobile Engineering Interview Questions Automobile Engineering (332)
  • Mechatronics Engineering Interview Questions Mechatronics Engineering (97)
  • Marine Engineering Interview Questions Marine Engineering (124)
  • Power Plant Engineering Interview Questions Power Plant Engineering (172)
  • Textile Engineering Interview Questions Textile Engineering (575)
  • Production Engineering Interview Questions Production Engineering (25)
  • Satellite Systems Engineering Interview Questions Satellite Systems Engineering (106)
  • Engineering AllOther Interview Questions Engineering AllOther (1379)