how do we calculate quantity of cement , sand and
aggregates in 1 m3 of M30 grade concrete ?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / ranga
take the ratio 1:1.5:3
cement =1
sand =1.5
metal =3
So what is the ratio we want to mixing 1+1.5+3=5.5
Volum of wet cement concret is 1.54 to 1.57
unit weight of cement bag is 1440 kg/cum
one bag of cement = 50/1440 = 0.034722 cum
SOLUTION : CEMENT = 1.54/5.5 =0.28
=0.28/0.0347 = 8.069 ( 8 bags)
one bag of cement =50 kg X 8.069 = 403.45 kgs.
SAND solution =0.28 X 1.5 = 0.42 Cum
1.5 is the mixing proportion
METAL SOLUTION = 0.28 x 3 = 0.84 cUM.
3 is the mixing proportion
1 Cum cement concrete is 1:1.5:3 ratio
cement = 403.45 kgs.
sand = 0.42 Cum.
metal = 0.84 Cum.
| Is This Answer Correct ? | 679 Yes | 142 No |
Answer / sachdeva d.p
M30- cement=1/4*1.54=0.385*28.8=11bags
sand-0.385*1=0.385cum
agregate 0.385*2=0.77cum
Notes;why we multiply by 1.54
dry dencity=1.54*wet denciti in conct.work
| Is This Answer Correct ? | 246 Yes | 93 No |
Answer / rajarshi basu
The approach by Sjtbehera is totally correct but has some
little silly mistakes...I have tried to give a rectified
solution.
In the case M30 design mix, the quantities of cement,sand
and aggregates cannot be calculated as it is a variable
quantity.It depends upon the Mix designer how much quantity
of cement,sand and aggregates he will employ.His only
intention would be to design a mix whose specified
characteristic compressive strength at 28 days=30 N/sq.mm
But in case of nominal mix we can use 1:1:2
Let us consider a volume of 10 cu. m (Wet concrete)
It is difficult to access exactly the amount of each
material required to produce 10 cu m of wet concrete when
deposited in place.
Hence to convert the wet volume into dry volume,
Increase by 54 % to account for shrinkage and wastage
Thus it becomes=15.4 cu. m (Variable upto 15.70)
Calculating cement, sand and aggregates in the mix:
Total summation of proportion=1+1+2=4
Cement = 15.4/4= 3.85 cu. m =3.85/0.0347=110 bags
Sand=15.4/4=3.85 cu. m
Aggregates(20mm to 6mm)=15.4 x (2/4)=7.70 cum
Hope u have understood and the mistake is clarified!!!
| Is This Answer Correct ? | 174 Yes | 65 No |
Answer / deepa
how do we calculate quantity of cement , sand and
aggregates in 1 m3 of M7.5 grade concrete ?
| Is This Answer Correct ? | 34 Yes | 10 No |
Answer / samsulhoque@jadavpur universit
for m30 grade .we have to calculate the quantity of all
ingredients of concrete by design mix as per IS
10262-2009.it depends upon the whether admixture is used or not.
| Is This Answer Correct ? | 50 Yes | 31 No |
Answer / rahul mehta j.e
Take a Ratio 1:1.5:3
Now 1+1.5+3= 5.5
Now Divide This By 1.52 Which Is wet Volume
Now 1.52/5.5 =0.276
Now Multiply This by 30 Coz 1 Cum Of Cement Contains 30
bags dry.
==> 0.276 X 30 = 8.29 Bags Or 414 Kg cement.
| Is This Answer Correct ? | 80 Yes | 62 No |
Answer / enayatullah
Take the retio 1:1.5:3
Cement = 1
Sand = 1.5
Aggregates = 3
The volume of none mixed material is 1.52 m3 for one cu.m
mexid concret becouse the the aggregate sand and cement
have porosity that will fill with some of sand and
cement,so 1.52/(1+1.5+3)=1.52/5.5=0.276
Cement=0.276*1=0.276 cu.m = 0.276/0.036*50 bag = 383kg
0.036 is one bag volume
Sand = 0.276*1.5 = 0.414 cu.m
Aggregate = 0.276*3 = 0.828 cu.m
0.276+0.414+0.828=1.518 near to 1.52
| Is This Answer Correct ? | 45 Yes | 27 No |
Answer / subilash .s(civil engineer)
for designing 1m3 concrete of M25 mix the ratio is 1:1:2
for calculating cement,sand and course aggregate ,
cement= 1/(1+1+2)=.25
density of cement =1440kg/m3
cement required for this mix=1440*.25=360kg=6bags+10kg
sand=1/4=.25m3
course aggregate=1-.5=.5m3
this methode of designing is known as volume batching ,this
methode will be ues to design mixes upto m25.
| Is This Answer Correct ? | 86 Yes | 69 No |
which grade of cement is more suitable for construction..? and why.?? what is difference between 33, 43 and 53 grade cement..?
What is Rodding?
how to calculate cement bag in RCC
16 Answers Anas Trading, Bosch, Karnataka Bank, L&T, Satpura, Supertech, Tata Goldplus,
IN CIVIL ENGINEERING DESIGN WHY WE ARE USING LIMIT STATE METHOD IS BEST? I THINK WORKING STRESS METHOD IS BEST? EX; FOR COLOUMN DESIGN IN LIMIT STATE METHOD AST IS;1913SQ.MM SAME TIME WORKING STRESS METHOD IS ;2213. SO I THINK WORKING STRESS METHOD IS VERY STRONG COMPARE THEN LIMIT STATE METHOD? MY OPENING IS CORRECT OR NOT? PLS TO EXPLAIN SIRS
How to calcuate the quantity of cement,sand for plastering 1:4 12mm thick?
How to find the weight of steel in feet? e.g: dia of steel is (6"') sut. We know that (1" inch 8 sut).
I am doing a engineering contract with GOI. I have purchased certain material from outside Maharashtra and paid CST on that material @ 5.25%. Please intimate whether I will be liable for VAT or VAT on works contract or not.
what is the significance of bending moment in a structure?
What is the amount of work done by a carpenter, bar Bender and plaster Mason in interior and exterior plaster
how many nos of National highway in India.
13 Answers HBC, L&T,
In case of a beam ,main steel is provided along the longer span because, bending moment is directly proportional to length but why in case of one way slab main steel is provided along shorter span while as bending takes place along longer span?comment
what is the metal ratio in granular subbase coarse for one cum ? And please explain the morth table ...what is the difference between grading 1 , 2, 3 what it means..plz explain
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)