Golgappa.net | Golgappa.org | BagIndia.net | BodyIndia.Com | CabIndia.net | CarsBikes.net | CarsBikes.org | CashIndia.net | ConsumerIndia.net | CookingIndia.net | DataIndia.net | DealIndia.net | EmailIndia.net | FirstTablet.com | FirstTourist.com | ForsaleIndia.net | IndiaBody.Com | IndiaCab.net | IndiaCash.net | IndiaModel.net | KidForum.net | OfficeIndia.net | PaysIndia.com | RestaurantIndia.net | RestaurantsIndia.net | SaleForum.net | SellForum.net | SoldIndia.com | StarIndia.net | TomatoCab.com | TomatoCabs.com | TownIndia.com
Interested to Buy Any Domain ? << Click Here >> for more details...


How to find quantity of cement mortar?
I want to know the req quantity of cement for plastering 300
sft in final coat with 12 mm. Any math involved? Plz help

Answers were Sorted based on User's Feedback



How to find quantity of cement mortar? I want to know the req quantity of cement for plastering 300..

Answer / er. jawed

Since area to be plastered = 300sft = 300/10.76 =27.88 sqm
qty of mortar =27.88*.012 = 0.335
now increase this qty by 20% for filling of joint, followed
by 1/3rd of initial qty (i,e; 0.335)which is equivalent to
dry mortar qty
Now, qty of mortar = 0.335+0.20*.335+1/3*0.335 = 0.514 Cum
for mortar Ratio 1:4 , sum of ratio =1+4 =5
Qty of Cement =.514/5 = 0.1028 Cum , (2.96 = 3 Bag )
as 1cum cement =28.8 Bag
Qty of sand = .1028*4 =0.4112 Cum = 13.27 Cft

Hope this will be helpfull for you

Is This Answer Correct ?    4 Yes 0 No

How to find quantity of cement mortar? I want to know the req quantity of cement for plastering 300..

Answer / deepak katyal

Area of plaster surface = 300 sq.ft. = 27.868 sq.mt.
Thickness of Plaster = .012 mt.

Volume of Cement Mortar = 27.868x.012 = .334 cu.Mt.

Extra for wet mix (wastage) 20% = .334*20/100 = .0668 cu.mt.
Extra for dry mix 30% = .334*30/100 = .1004 cu.mt.

Total Volume = 0.5012 Cu.mt.

Ratio of Plaster = 1:5
Area of cement = 0.5012/6 = .083 cu.mt.
Weight of cement = .083X1440 = 119 kg
Bags of cement = 119/50 = 2.39 bags.

Area of Sand = .5012*5/6 = .417 cu.mt.

Is This Answer Correct ?    5 Yes 2 No

How to find quantity of cement mortar? I want to know the req quantity of cement for plastering 300..

Answer / er kumar biswajit sinha [ m .

ASSUME PROPORTION IS [ 1: 6 ]
AREA = 27.88 SQ MT
SET VOLUME = 27.88 X .012 = 0.334 CUM
30 % EXTRA FOR JOINT FILLING AND UNIFORM SURFACE =
0.334+0.36 = 0.694 CUM

[ 1 CUM SET MORTAR = 1.25 CUM DRY MORTAR ]

SO , 1.25 X 0.694 = 0.867 CUM
0.867 / 7 = 0.123 CUM CEMENT
NO OF BAGS = 28.88 X 0.123 = 3.57 BAGS = 178.5 KGS
SAND = 0.867 X 6 = 5.2 CUM

Is This Answer Correct ?    28 Yes 27 No

How to find quantity of cement mortar? I want to know the req quantity of cement for plastering 300..

Answer / y.singh, b.tech., nit jaipur

For 100 sqm dry volume of mortar is= 2cum in wall and 1.8
in ceiling
Now suppose mortar ratio is 1:4
than cement is=(2/1+4)*1=0.4cum=0.4/0.035=11.42 begs for
100 sqm
Now your reuirement is= 300sqft=27.88sqm
so consumption is=(27.88*11.42)/100=3.18 begs

Ref: B.N.Dutta

Is This Answer Correct ?    2 Yes 2 No

How to find quantity of cement mortar? I want to know the req quantity of cement for plastering 300..

Answer / tayab khan

Given data
area quanity: 300 sq.ft. thisimplies: 27.87cu.m
thickness of plaste: 12mm or: .012m
ratio 1:5 (assume)
Wet mixed mortar for uniform layer:27.87*.012:
0 .334cu.m adding 30 percent to fill up joints, unevensurfaces, etc
The quantity of mortar comes to 0.334 plus 0.100:0.434
Increasing by 25 percent the total dry volume
0.434 plus 0.108 : 0.542cu. M
cement: 1/6 *0.542 :0.0903 cu.m
0.0903* 30 : 2.70 bag say 3bag
sand: 5/6*0.542 :0.45cu.m

Is This Answer Correct ?    0 Yes 0 No

How to find quantity of cement mortar? I want to know the req quantity of cement for plastering 300..

Answer / tayab khan

Cement

: 2.7 bag

sand
: 0.45 cu.m

Is This Answer Correct ?    0 Yes 0 No

How to find quantity of cement mortar? I want to know the req quantity of cement for plastering 300..

Answer / sandip das simplex infr

Generally
Dry Volume=1.54 X Wet Volume - For Concrete
Dry Volume =1.35XWet Volume – For Mortar
Wastage not taken for calculation of Ingredient, it’s taken in quantity which to be calculated.
Percentage taken as per your choice (2-5%).
Now you know how to calculate the ratio.

Is This Answer Correct ?    0 Yes 0 No

How to find quantity of cement mortar? I want to know the req quantity of cement for plastering 300..

Answer / sudiptodas

its simple
1st step to fined the volume of mortar
as per question
300 sft=27.28m*m
thickness of plaster= 12mm
so volume of plaster= 27.28*.012=.3336m3
this is wet volume.to transfer in to wet
.3336*1.54=.514
this is your total mortar
conceder 1:3 mix
so cement= .514/4=.128= 3.7 bags
sand .128*3=.384m3

Is This Answer Correct ?    0 Yes 1 No

How to find quantity of cement mortar? I want to know the req quantity of cement for plastering 300..

Answer / md.hedayetullah

Firstly decide ratio of Mortar is 1:5
SQMT OF mortar is =300/10.76=27.88 sqm
Volumn of mortar is =27.88*.012=0.334 Cum
required bag of cement is =.334/(1+5)*.035=1.59 bags
Uses in ccement 1.59 bags

Is This Answer Correct ?    0 Yes 2 No

How to find quantity of cement mortar? I want to know the req quantity of cement for plastering 300..

Answer / umair ahmad

unit of rate=300sft

thickness of plaster=12mm
wet volume of mortar=300*0.039=11.7cft
dry volume of mortar=11.7*1.27=14.85cft
ratio of cement=1:4(Assuming 1:4 ratio of mortar)
sum of ratio=1+4=5

quantity of cement=1/5*14.85=2.97cft.
2.97/1.25=2.376 Bags.
quantity of sand=4/8*14.85=7.425cft.

Is This Answer Correct ?    0 Yes 2 No

Post New Answer

More Civil Engineering Interview Questions

how to reduce size of column 450 x 750 to 230 x.... if it is cut in area of bathroom? means it appears in bathroon any shifting or any other option....building is g + 10 and the bathroom is at first floor...

0 Answers   Ramky,


what is the procedure of wet seiving. n percentage of silt in different type of soil?

0 Answers   Eros, VPRP,


what is diffence in grade 43 & 53 of cement?

4 Answers   KFC, L&T, NICE, Puravankara,


what energized you to complete your course?

0 Answers  


What is the exact meaning for under & over reinforced beams & when they have to used..

11 Answers   Gammon, L&T, MEIL,


test procedure of fly ash bricks as per code

2 Answers   L&T,


what are the tests to be done for grout material, and procedure for compressive strength test procedure for grout material?

1 Answers  


What is the difference between Fe500 and Fe500D rebars in their appearance and also is there any change in their Yield Strength of these rebars?

1 Answers   Ripple India,


How to calculate the area of a irregular sized land in square feet?and what will be the total area of this land South-51.1ft , North-47.7ft , East-53.3ft , West-54ft ?please explain me how to calculate?

0 Answers   AIZAZ General Contracting General Maintenance, GK Realtors,


Quick setting cement's setting time?

7 Answers   TNPSC Tamil Nadu Public Service Commission, UPPSC Uttar Pradesh Public Service Commission,


what is mean of buld density

1 Answers   HPCL, NOW,


for 100 sqm cement concret (1:2:4) 4cm thick floor,the quantity of cement required is

5 Answers  


Categories
  • Civil Engineering Interview Questions Civil Engineering (5086)
  • Mechanical Engineering Interview Questions Mechanical Engineering (4456)
  • Electrical Engineering Interview Questions Electrical Engineering (16639)
  • Electronics Communications Interview Questions Electronics Communications (3918)
  • Chemical Engineering Interview Questions Chemical Engineering (1095)
  • Aeronautical Engineering Interview Questions Aeronautical Engineering (239)
  • Bio Engineering Interview Questions Bio Engineering (96)
  • Metallurgy Interview Questions Metallurgy (361)
  • Industrial Engineering Interview Questions Industrial Engineering (259)
  • Instrumentation Interview Questions Instrumentation (3014)
  • Automobile Engineering Interview Questions Automobile Engineering (332)
  • Mechatronics Engineering Interview Questions Mechatronics Engineering (97)
  • Marine Engineering Interview Questions Marine Engineering (124)
  • Power Plant Engineering Interview Questions Power Plant Engineering (172)
  • Textile Engineering Interview Questions Textile Engineering (575)
  • Production Engineering Interview Questions Production Engineering (25)
  • Satellite Systems Engineering Interview Questions Satellite Systems Engineering (106)
  • Engineering AllOther Interview Questions Engineering AllOther (1379)