Golgappa.net | Golgappa.org | BagIndia.net | BodyIndia.Com | CabIndia.net | CarsBikes.net | CarsBikes.org | CashIndia.net | ConsumerIndia.net | CookingIndia.net | DataIndia.net | DealIndia.net | EmailIndia.net | FirstTablet.com | FirstTourist.com | ForsaleIndia.net | IndiaBody.Com | IndiaCab.net | IndiaCash.net | IndiaModel.net | KidForum.net | OfficeIndia.net | PaysIndia.com | RestaurantIndia.net | RestaurantsIndia.net | SaleForum.net | SellForum.net | SoldIndia.com | StarIndia.net | TomatoCab.com | TomatoCabs.com | TownIndia.com
Interested to Buy Any Domain ? << Click Here >> for more details...


how much cement,sand,aggregate will use for 1 cum in ratio of
1:2:4.

Answers were Sorted based on User's Feedback



how much cement,sand,aggregate will use for 1 cum in ratio of 1:2:4...

Answer / karim

Quantity: 1cum
Proportion: 1:2:4[M15]
Add 54% extra
[54/100×1]+1=1.54cum
Cement required =1.54/7=0.22cum
We know: 1bag cement=0.0347cum
So, No of bags of cement =0.22/0.0347=6.34bags
Sand required: [1.54/7]×2=0.44cum
1cum=35.347cft
So 0.44cum=15.55cft
Aggregate required =[1.54/7]×4=0.88cum
So,0.88cum=31.18cft
Finally,
[Cement required =6.34bags
Sand=15.55cft
Aggregate =31.18cft]

Is This Answer Correct ?    0 Yes 0 No

how much cement,sand,aggregate will use for 1 cum in ratio of 1:2:4...

Answer / seduraman

m15 1:2:4 (7 parts)
cement 1/7 x 1.57 = 0.225
Sand 2/7 x 1.57 = 0.45
Jelly 4/7 x 1.57 = 0.90

Cement : 0.225 x1440 = 324kg
Total nos of bag of cement : 324/50 = 6.48 Bags of cement

Is This Answer Correct ?    4 Yes 5 No

how much cement,sand,aggregate will use for 1 cum in ratio of 1:2:4...

Answer / huner

v=1c*2s*4G (1+2+4)=7
so for 1 cu m3 1/7= 0.15

the unit weigh of cement =1400 kg/m3
hence for
cement 0.15*1400 =210 kg
sand 2*0.15=0.3 m3
Gravel 4*.15 =0.16 m3

Is This Answer Correct ?    16 Yes 18 No

how much cement,sand,aggregate will use for 1 cum in ratio of 1:2:4...

Answer / g.selvaraj

Cement - 6.38,Sand -2.12cft,Aggregate - 4.59cft

Is This Answer Correct ?    6 Yes 8 No

how much cement,sand,aggregate will use for 1 cum in ratio of 1:2:4...

Answer / er. nirakar behera

Ratio of concrete mix is 1:2:4
we have to calaculate only about the dry volume.

dry density of concrete =14.2qntl/cum
volume of concrete =
1.54/(1+2+4)=0.22cum
Hence for weight of mix ingredients=(14.2qntl/cum*0.22cum)
i.e=3.124qntl
required weight of cement=1*3.124qntl=3.124qntl or say
6.2 bags
for sand =2*6.2cft=12.4 cft
for aggregate=4*6.2cft=24.8cft

Is This Answer Correct ?    3 Yes 6 No

how much cement,sand,aggregate will use for 1 cum in ratio of 1:2:4...

Answer / a.mohammed yahya

For all Common Grade of Concrete Quantity 1Cum fill the
1.57Cum(for 20mm size Jally)
So For the Ratio = 1: 2: 4 (Total = 1+2+4=8)
( there for 1 - Cement,2- sand,3- 20mm Size Jelly)
Calculate for Cement = 1/8 = 0.125
= 0.125 x 1.57
= 0.196
For Common 1Cum Cement Quantity = 1440kg
there for = 1440 x 0.196
Required Cement = 282kg
Calculate for Sand = 2/8 = 0.25
= 0.25x 1.57=0.393Cum
= 0.393 x 35.32
Required Sand =14 Cft
Calculate For Jelly = 4/8 = 0.5
= 0.5 x 1.57
= 0.79Cum
Required Jally = 0.79 x 35.32 = 28 cft

Is This Answer Correct ?    24 Yes 33 No

Post New Answer

More Civil Engineering Interview Questions

What is cementation

1 Answers  


how many Concrete hollow blocks (6"x8"x16") will one mason and one helper accomplish/Install a day (8 hrs/day)?

5 Answers   Gabriel Construction,


What is absolute coordinates?

0 Answers  


if dia of inner circle is 42 m and depth is 1.5 m and width is 1 m ,then whait is the quantity of steel?

0 Answers   AZT Techno,


in how much square meter of slab we are providing a beam it may be oneway or twoway slab.

1 Answers  


what is the maximum percentage of crush sand in mix design.also what is the difference betweeen grite powder & crush sand.

2 Answers   TATA, Vastu Kirti Enterprises,


can any body tell me that we stdy different grades of concrete $ their strength . as we knot the strength of conrete that this grade or ratio of concrete has this much strength ? even that we go for labortory test what is reason behind that?

2 Answers  


how to calculate the quantity of steel used for construction..

1 Answers   Salam,


How to estimate quantity of paint in 1M3

1 Answers   Simplex,


Can we use the flyash bricks in brick bat coba?

0 Answers  


There are two buildings one taller and one shorter whose time period will be grater and similarly the frequency ?

0 Answers  


If your drg told used 600 dia hume pipe for culvert but due to market problem available 300 dia hume pipe,den how much humepipe you provide(300 dia) instead of 600 dia?

1 Answers  


Categories
  • Civil Engineering Interview Questions Civil Engineering (5086)
  • Mechanical Engineering Interview Questions Mechanical Engineering (4456)
  • Electrical Engineering Interview Questions Electrical Engineering (16639)
  • Electronics Communications Interview Questions Electronics Communications (3918)
  • Chemical Engineering Interview Questions Chemical Engineering (1095)
  • Aeronautical Engineering Interview Questions Aeronautical Engineering (239)
  • Bio Engineering Interview Questions Bio Engineering (96)
  • Metallurgy Interview Questions Metallurgy (361)
  • Industrial Engineering Interview Questions Industrial Engineering (259)
  • Instrumentation Interview Questions Instrumentation (3014)
  • Automobile Engineering Interview Questions Automobile Engineering (332)
  • Mechatronics Engineering Interview Questions Mechatronics Engineering (97)
  • Marine Engineering Interview Questions Marine Engineering (124)
  • Power Plant Engineering Interview Questions Power Plant Engineering (172)
  • Textile Engineering Interview Questions Textile Engineering (575)
  • Production Engineering Interview Questions Production Engineering (25)
  • Satellite Systems Engineering Interview Questions Satellite Systems Engineering (106)
  • Engineering AllOther Interview Questions Engineering AllOther (1379)