how much cement,sand,aggregate will use for 1 cum in ratio of
1:2:4.
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / karim
Quantity: 1cum
Proportion: 1:2:4[M15]
Add 54% extra
[54/100×1]+1=1.54cum
Cement required =1.54/7=0.22cum
We know: 1bag cement=0.0347cum
So, No of bags of cement =0.22/0.0347=6.34bags
Sand required: [1.54/7]×2=0.44cum
1cum=35.347cft
So 0.44cum=15.55cft
Aggregate required =[1.54/7]×4=0.88cum
So,0.88cum=31.18cft
Finally,
[Cement required =6.34bags
Sand=15.55cft
Aggregate =31.18cft]
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / seduraman
m15 1:2:4 (7 parts)
cement 1/7 x 1.57 = 0.225
Sand 2/7 x 1.57 = 0.45
Jelly 4/7 x 1.57 = 0.90
Cement : 0.225 x1440 = 324kg
Total nos of bag of cement : 324/50 = 6.48 Bags of cement
Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 5 No |
Answer / huner
v=1c*2s*4G (1+2+4)=7
so for 1 cu m3 1/7= 0.15
the unit weigh of cement =1400 kg/m3
hence for
cement 0.15*1400 =210 kg
sand 2*0.15=0.3 m3
Gravel 4*.15 =0.16 m3
Is This Answer Correct ? | 16 Yes | 18 No |
Cement - 6.38,Sand -2.12cft,Aggregate - 4.59cft
Is This Answer Correct ? | 6 Yes | 8 No |
Answer / er. nirakar behera
Ratio of concrete mix is 1:2:4
we have to calaculate only about the dry volume.
dry density of concrete =14.2qntl/cum
volume of concrete =
1.54/(1+2+4)=0.22cum
Hence for weight of mix ingredients=(14.2qntl/cum*0.22cum)
i.e=3.124qntl
required weight of cement=1*3.124qntl=3.124qntl or say
6.2 bags
for sand =2*6.2cft=12.4 cft
for aggregate=4*6.2cft=24.8cft
Is This Answer Correct ? | 3 Yes | 6 No |
Answer / a.mohammed yahya
For all Common Grade of Concrete Quantity 1Cum fill the
1.57Cum(for 20mm size Jally)
So For the Ratio = 1: 2: 4 (Total = 1+2+4=8)
( there for 1 - Cement,2- sand,3- 20mm Size Jelly)
Calculate for Cement = 1/8 = 0.125
= 0.125 x 1.57
= 0.196
For Common 1Cum Cement Quantity = 1440kg
there for = 1440 x 0.196
Required Cement = 282kg
Calculate for Sand = 2/8 = 0.25
= 0.25x 1.57=0.393Cum
= 0.393 x 35.32
Required Sand =14 Cft
Calculate For Jelly = 4/8 = 0.5
= 0.5 x 1.57
= 0.79Cum
Required Jally = 0.79 x 35.32 = 28 cft
Is This Answer Correct ? | 24 Yes | 33 No |
What is the Allowable silt content of sand for construction purposes?
what is meant by velocity & gravity ?what is the difference between normal liquid flow & gravity liquid flow ?
how many material required for brickbat water proofing of toilets.
How many types bend used in civil reinforcing
what are the types of roads?what are the types of highway?
is it fair to recruit another prestressing agency once earlier agency has provided guide cone for post stressing the Concrete -I girders? It is observed that the bearing plate of another agency is not matching with the earlier one resulting in protruded strands after stressing from the face of girder. Kindly advice.
what is the nomimanal size' os agg.'for reinforced concrete 2 th ph value of water to be used in conc. Shall generly be
what should be the minimum diameter of chairs in renforced concrete slab or raft roundation?
Define What is the best type of wood glue?
significance of specific surface area of particles?
What is the actual formula to calculate dry consumption of 1cubic meter m20 Concrete???? Plzz tell seniors it is urgent..
How many cum of 9.5mm stone in 1 ton ?