how many 1st class bricks in 1cu feet?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / vimal champaneriya
1 cubic meter = 35.32 Cubic feet
1 cubic meter = 35.32 Cubic feet = 500 nos. bricks
1 cubic feet = 500/35.32 = 14.15 brick in no.
Is This Answer Correct ? | 348 Yes | 65 No |
Answer / jamil malik awan
100 cft = 1350 bricks
1 cft = 13.5 bricks
with cement morter.
if 1 brick size= 9*4.5*3 inchs
Is This Answer Correct ? | 286 Yes | 36 No |
Answer / rajeev kumar
since 1ft=12inch=12*2.5cm=30cm
now 1cube ft=30*30*30=27000cubcm
since size of one standard brick=19*9*9=1539cubecm
so no.of bricks in 1cube ft=27000/1539=17.54=18bricks but without morter.
Is This Answer Correct ? | 112 Yes | 54 No |
Answer / nouman quqntity sarvair from s
volume of brick= .75'x.25'x.375'
volume=.070cu ft
now in 100 cft = 100/0.070
=> 1428.57 nomber of bricks
now 10% mortar /////
deduction of mortorr= 10x1428.85/100 = 142.85
nomber of bricks
so net number of bricks = 1428.57-142.85= 1285.72
now for contengencies = 5%
so => 5x1285.72/100= 64.28
now total nomber of bricks= 64.28+1285.72=1350.006 NOMBER OF
BRICKS
HENCED PROVED
PROUD GOES TO BE A ((( Q.....S)))
Is This Answer Correct ? | 65 Yes | 11 No |
Answer / waseem ahmed
in Pakistan
13.5 bricks are considered in one cubic feet as standard, because of uneven brick size, normally if the standard size is taken (9"X4.5"X3") it becomes 121.5 cubic feet and if you convert 1 cubic feet it will be 1728" (12"X12"X12"), on dividing 1728/121.5= 14.2 bricks in one cubic feet, and if you exclude 25% mortar from cubic inches(1728) it will be 1296, now if you divide cubic inches with standard brick volume 121.5 you will get 10.6 bricks in a cubic feet, but due to uneven and improper shaping which varies from city to city and more breakage during logistic a 27% wastage is calculated on the number of bricks which is almost 13.54, there fore it is considered in Pakistan 13.5 bricks in a cubic feet.
Is This Answer Correct ? | 55 Yes | 8 No |
Answer / thrivikram
1 cum brick work = 500 nos required which standard one
for 1 cubic feet =500/35.28=14.17 say 14 to 15 bricks
while estimation we have to consider higher side i.e 15
bricks is the right answer
Is This Answer Correct ? | 36 Yes | 12 No |
Answer / yaseen jan
volume of brick= .75'x.25'x.375'
volume=.070cu ft
now in 100 cft = 100/0.070
=> 1428.57 nomber of bricks
now 10% mortar /////
deduction of mortorr= 10x1428.85/100 = 142.85
nomber of bricks
so net number of bricks = 1428.57-142.85= 1285.72
now for contengencies = 5%
so => 5x1285.72/100= 64.28
now total nomber of bricks= 64.28+1285.72=1350.006 NOMBER OF
BRICKS
HENCED PROVED.
but The problem is that if we find the quantity of mortar in masonry wall we consider that 30cft mortar use in 100cft masonry wall. and if we find the numbers of bricks we deduct 10% mortar from 100cft. so in this situation we deduct 10% and if we find numbers of bricks its 30%. so some problem created here plz solve the problem.
Is This Answer Correct ? | 11 Yes | 0 No |
Answer / dinesh
size of brick(South Karnatka local traditional brick)
9”X3”X4”
=1’/9”X3”X4” =16 bricks
Is This Answer Correct ? | 17 Yes | 11 No |
Answer / ibrahim
F.P.S System 9"*4.5"*3" feet pound second
M.K.S system 10*10cm*10cm meter kilogram second
(F.P.S) 1cft = 13.5 bricks
100cft = 1350 bricks
10= dry mortor
(M.K.S) 1m3 = 500 bricks
0.30 dry mortor
Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 1 No |
is there any thumb rule for calculating construction cost of the building with pile foundation per sft. area?
what is the meaning of morth
how much area can be platered by a mason for exterior
what is the use of dowels rod..?
What is the volume of sand in per cubic meter if we have a design mix of concrete is 1:2:4 (by volume).
How musch steel i.e. angles, channels,and square pipes are required per square feet for a steel roof of residential two storied building?
while doing floring in a room,from where one can start laying tiles.
What are your future hopes for this job?
very simple or less time consuming formula for reinforcement calculation by moment
What does civil status mean?
What is the difference between 53 grade and 43 grade cement
how much quantity of blocks, cement and sand is required to complete 1sq.m of CC Hollow blockwork. Size-16"x8"x8". Also what is the cement sand ration commonly used?
10 Answers ACC, CCCL, L&T, MFAR, Shoba Devlopers, SLS Developers,