how much cement,sand,aggregate will use for 1 cum in ratio of
1:2:4.
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / lakshmanarajan
The Ratio is 1:2:4 Total = 7
Ingredients of this Mixture is = 1.57
So the qty of Cement is = (1/7) x 1.57 = 0.224 cum
Volume of cement in i cum = 1440kg
therefore required cement = 1440 x 0.224 = 322.56kg
Weight of 1 cement bag is = 50 kg
so 322.56/50 = 6.45Bag
Add 5% for wastage = 6.45 x (5/100) = 6.77 bag required
Qty of Sand = (2/7) x 1.57 = 0.448 cum (1cum = 35.31 cuft)
convert cum to cuft = 0.448*35.31 = 15.18 cuft
Sand is available in unit,so 1 unit = 100 cuft
So required qty of sand is = 15.18/100 = 0.151 unit require
Qty of Aggregate = (4/7) x 1.57 = 0.89cum
Convert cum to cuft = 0.89 * 35.31 = 31.42cuft
sand & Aggregate also available in unit
so above the same as aggregate = 31.42/100 = 0.314 unit require
Is This Answer Correct ? | 85 Yes | 12 No |
Answer / roys
Ratio of concrete mix =1:2:4 (Calculation for 1cum)
Cement:-
1/7*1.54=.22 cum [1.54for dry volume]
=.22/0.0345
=6.38bags
Sand:-
2/7*.22=0.06cum
=0.06*35.32
=2.12cft
Aggregate:-
4/7*.22=0.13cum
=0.13*35.32
=4.59cft
Is This Answer Correct ? | 61 Yes | 24 No |
Answer / mr. b.nagaraj
as per is 6.4 bags of cement & 0.86m3 / 30.31cft of 20mm
aggregate & 0.46m3 / 16.25cft of sand requires for 1m3 of
m15 concrete or 1:2:4
Is This Answer Correct ? | 46 Yes | 21 No |
Answer / javed ashraf
6.22 BAG OF CEMENT IN ONE CUBIC METER
.44 CUM FINE AGGREGATES
.88 CUM COARSE AGGREGATES
Is This Answer Correct ? | 25 Yes | 9 No |
Answer / prabakar
RCC 1:2:4 -density of cement=1440kg/m3 1m3 =1440/2=720*0.45
=324kg
=324/50=6.48bags
Sand=6.48*1.25
=8.0125cum
=2*8.0125
=16.025cum
Aggregate
=4*8.012
=32.05cum.
Is This Answer Correct ? | 13 Yes | 3 No |
Answer / zeshan
Simply for 1 cum of ratio 1:2:4
Concrete 1 cum
Sand 1/2 cum
Cement 1/4 cum
Is This Answer Correct ? | 8 Yes | 0 No |
Answer / er. syed layaq ali
practically Material Consumption in M15 1:2:4
Quantity-1 cum
Cement beg - 6 Nos(0.198 cum)
Coarse Sand - 0.396 Cum
Coarse Aggregate 0.792 Cum
Is This Answer Correct ? | 7 Yes | 5 No |
Answer / n. rajesh guttedar
Materials used for a 1 cum.in the ratio 1:2:4.
Cement. = 6.336 Bags.or ( 0.220 cum. )
Sand. = 0.440 cum.
Aggregate.= 0.879 Cum.
Is This Answer Correct ? | 7 Yes | 7 No |
what is shear key and steel schedule?
Explain what is Critical Path Method (C.P.M)?
How to use of me trial wall plaster 6mm , 10mm par sqm. use in sand and cement ?
how to calculate rate analysys of 1:6 plastering 10 sq m
definition of compressive strength. definition of compressive stress.
Q1) I am having an interview in a construction company for a large sewage project . Since I have not done any such project , there are some queries from my end. Pls. help me to solve them. I will be thankful to you :- a) Normally for large project 400-600 houses & around 1600 peoples , how much dia pipe is used and which type of pipe is used? b) For trenching , I have heard that IS 1200 implies, what are the rules of calculating earthwork in case of depth of 2m or above ? c) To prevent soil to fall when depth of trench is more , what steps are taken and how there qty. is calculated . Like I have heard about timbering . what is this ? d) What are the rules for disposing off the excavated soil ? e) How the pipes that are used are being jointed? f) In case of cleaning on choks , is there any intermediate things provided? g) For foul gases any outlets are provided thru out length of pipeline? h) What is the flow digram like from houses thru small pipe to main pipeline than where main pipeline disposes wastage ? i) Any other thing that has to be kept in mind while calculating earth work for excavation like steps are made and other things? How earthwork is calculated in case of steps ? Pls. explain with a sketch. Regards,
Process of pcc in wateredug
m15 screeding concrete ration calculation
a concrete mix 1 2 4 by volume with water cement ratio as .6 by weight if moisture content in F.A is 6% with 20% BULKING AND IN C.A 1.5% by volume. find quantities of different materials required for one bag of cement
difference between minor and major bridge.
how many bricks are required for masonary trench having length of 31 mtr, depth of 0.6 mtr and breadth of 0.45 mtr on single brick work as well as double ( 9" ) brick work
What is the difference between "working stress method" And "limit state method"?