How to calculate the no of bags required for 12mm thick 1:6
plastering?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / santosh singh
THIS IS THE EXACT PROCEDURE ALL OF U
GIVEN THICKNESS OF PLASTER = 12MM = 12/1000 M = 0.012M
RATIO (1:6)
SINCE YOU HAVE NOT GIVEN ASSUME THAT 100 SQ.M OF PLASTER IS
DONE.
THUS VOLUME OF PLASTER = 100 X 0.012 =1.2 CUM
ADD 60 % FOR UNEVENESS OF PLASTER SURFACE AND VOIDS
TOTAL VOLUME OF PLASTER WORK = 1.2 + 60/100 X 1.2 =1.92 CUM
VOLUME OF CEMENT = 1.92 / (1+6)=0.274 CUM
NO. OF CEMENT BAGS =0.274/0.0347 =7.89 BAGS (NOTE VOLUME OF
50 KG CEMENT BAG IS - 0.0347 CUM)
VOLUME OF SAND = 0.274 X 6= 1.644 CUM
Is This Answer Correct ? | 219 Yes | 44 No |
Answer / goutam giri
Considering 100 sqm plaster.
Wet Volume of plaster =100X0.012 =1.2 cum.
Add @ 20 % for filling the depressions, joints, wastage, etc.=0.24 cum.
Total=1.44 cum.
For dry volume of mortar increased by ⅓ of volume =0.48 cum.
Total dry volume of mortar =1.92 cum
Volume of cement:-1.92/7 = 0.2742/0.0347 =7.9 bag
Volume of sand:-0.2742*6 = 1.6452 cum
Is This Answer Correct ? | 32 Yes | 4 No |
Answer / krishna prasad
as per CPWD Norms, cement required is 7.20 bags for 12 mm,
with 1:6 cement mortar plaster. Actual calculation gives
7.00 bags, in our calculation we have to assume 20% cement
for filling voids in the sand and 20% cement for uneven
surface of the brick/block work.
for 100 sqm, CM required willbe 100 x 0.012 = 1.20 cum
cement required will be 1.20 cum x 1/7 = 0.1714 cum
add 20% for filling voids ins and - 1.20 x 0.1714 = 0.206
cum
add 20% for unevenness in the block work/brickwork=0.206 x
1.2 = 0.2472 cum
each bag of cement weighs 0.0345 cum,
Hence, cement required for 100 sqm of plasstering will be =
0.2472/0.345 = 7.16 bags. That's it.
Is This Answer Correct ? | 29 Yes | 7 No |
Answer / arun pandi
1:6 ratio, 12mm thickness plastering,
=1/6*1440 *0.012
=2.880 /50kg
=0.058 for 1msq plaster cement,
=100 Sq * 0.058
=5.76 bags for 100 Sqm area
Wastage = 25 %
So 7.2bags
Is This Answer Correct ? | 11 Yes | 5 No |
Answer / sagar tiwari
ratio=1:6,12mm thick-0.012m
=10*10*0.012
=1.2m^3*1.5{dry factor}
=1.8m^3
=1.8/7{1+6=7 ratio}
=0.257
volume of one bag of cement 0.0347m^3
=0.257/0.0347
=7.40 bags of cement
sand=0.257*6=1.542m^3
Is This Answer Correct ? | 10 Yes | 7 No |
Answer / ashok yadav
Take 100 Sqm 12 mm thick plaster in Cement mortar 1:6 on Brick work
Volume of mortar = 100x0.012 = 1.20 Cum
Add 25% for dubbing and wastage= 0.30 Cum
Total (dry mortar) = 1.50 Cum
Add 30% dry to wet mortar = 0.45 Cum
Total (wet mortar) = 1.95 Cum
Cement = 1.95/7 = 0.279 Cum
= 0.279x28.8 =8.03 Bags
Sand = 0.279x6 = 1.67 Cum
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 2 No |
Answer / manish katiyari
finished volume=12mm = 0.012m =1.2m3
prop 1:6=1+6=7
cement req= 1.2/7
=0.17143
1cement bag=34.5 litres
=0.0345m3
cement bag req= 0.17143/0.0345
= 4.97 bags
approx = 5 bags
Is This Answer Correct ? | 16 Yes | 20 No |
Answer / dinesh
Cement= 1 Sand = 6, assume W/C=0.4
Water = 0.4*1= 0.4
Total = 1+6+0.4=7.4
Wt per m3 of CM = 2400 kg
for 10 m2 = 1.2 cum CM reqd.
Cement required for 1 m3 = 2400/7.4 = 324.3 kg = 6.48 bags
so for 10m2 area of 12mm thick plaster = 1.2*6.48 = 7.78
Bags required.
Is This Answer Correct ? | 13 Yes | 27 No |
I need Bhel engineertrainy test papers in civil engineering please send to email id - hisandy66@gmail.com
what is the crushing strength of good building stone
what is the dimensions of river sand truck trailer or trolly ?
what will be the cost of thickness of 125mmor rcc measurement of 52x33.75 feet
if i have to draw bending moment diagram of 4 way continous span then how to create it and how to find reaction?
rate analysis,what is PERT, TMT ,UPVC
what is the lap length
How much of the strength of concrete comes from post- production curing?
0 Answers EE Limited, Focus, Lafarge,
what will be density of a cement bag if its weight and volume are 50kg and 1.25 cft respectively???????
Forces in a Shear Wall are in plane or out of plane ?
productivity of steel fitter per day
in 1:4,1:6 and 1:8 cement mortar mix how much water required? and find water cement ratio?