1 Cum Brick Work CM 1: 6 - How Many Bricks ,sand,Cement
Required? Brick Size 9" 4.5" 3"
Answers were Sorted based on User's Feedback
Exp:-length of wall=10ft
Bredth of wall=4.5in
Height of wall=9.5ft
Qty.10*0.375*9.5=35.625cft
Provide .5in morter in each line of bricks.
So,first calculate qty.of mortar in total work with following steps:-
Step-1. Calcuate qty. of mortar in one line
of bricks:-
10*0.375*0.0625=0.2344cft.
Step-2. Calculate nos. of lines of bricks in given height:-
9.5/0.292=32.53 or 33bricks.
Step-3. Calculate qty. of mortar:-
33*0.2344=7.73cft.
So,Total brick work:-
35.625-7.73=27.895cft
Net. Qty. of bricks=
27.895/0.0703=396.8bricks
say 397 bricks
Is This Answer Correct ? | 31 Yes | 28 No |
Answer / sidhaant gupta
cement = 1*0.3/7*1440 = 61.71 kg or 1.234 Bags
sand = 9.08 Cft
Bricks = 451 Nos
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 0 No |
Answer / md gyasuddin ahsan
Sorry For above Answer
By Analysis of Rate-2007
#Bricks of class designation 7.5 in foundation and plinth
in :-
Brick with wastage = 494
Mortar = .25
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.25/(1+6))*1 = .0357 cum
Cement in Bags = .0357/.034722 = 1.0286 bags
Sand = (.25/(1+6))*6 = 0.2143 cum
= 0.2143 * 35.29 = 7.56 Cft
# Bricks of class designation 7.5 in superstructure above
plinth level up to floor V level in all shapes and sizes
in:-
Brick with wastage = 494
Mortar = .22
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.22/(1+6))*1 = .03143 cum
Cement in Bags = .03143/.034722 = 0.905 bags
Sand = (.22/(1+6))*6 = 0.189cum
= 0.189* 35.29 = 6.655 Cft
Is This Answer Correct ? | 20 Yes | 19 No |
Answer / shahvez
By Analysis of Rate-2007
#Bricks of class designation 7.5 in foundation and plinth
in :-
Brick with wastage = 494
Mortar = .25
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.25/(1+6))*1 = .0357 cum
Cement in Bags = .0357/.034722 = 1.0286 bags
Sand = (.25/(1+6))*6 = 0.2143 cum
= 0.2143 * 35.29 = 7.56 Cft
# Bricks of class designation 7.5 in superstructure above
plinth level up to floor V level in all shapes and sizes
in:-
Brick with wastage = 494
Mortar = .22
Cement Ratio is 1:6, then
Cement=(.22/(1+6))*1 = .03143 cum
Cement in Bags = .03143/.034722 = 0.905 bags
Sand = (.22/(1+6))*6 = 0.189cum
= 0.189* 35.29 = 6.655 Cft
Is This Answer Correct ? | 14 Yes | 13 No |
Answer / prithvi
For 1cubic meter:
No.of bricks with motar is 392 but say 400,
Cement is 1.5 bag,
Sand is 0.23 to 0.275 depends on motar ratio,generally we consider 0.26cu.m of sand
Any doubts please contact on watspp to 9010557759
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 0 No |
Answer / aamu
Generaly we cosidered as a wall of thickness of 9"
Then when we calculate no. of brick per sq.ft. then we should consider above thick.
let cal. no.of brick/sqft = (12"x12"x9")/(8.5"x5.5"x3")
=9.240
Then if we add thck of mortar 1/2"(12cm) no.of bricks= 9.010
Total no of bricks in one brass
= 10x10x9
=900
and also add 5%wastage.
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 1 No |
Answer / arunava singha
brick size in meter=.23*.115*.075 =.0019
add 10 mm mortar for ech sides=(.24*.125*.085)=(.0025)
bricks required for 1 m3 =(1/(0.0025)=400 nos
mortar required =(.0025-.0019)*400=.24
add 15% for wastage = (.24*1.15)=.276m3
so required sand is =.276 m3
cement is =(1440/6)=240*.276= 66 kg
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 0 No |
Answer / sulaiman
volume of 1 brick = 0.2286*0.1143*0.0762= 0.00199103 cum
consider 1" thick mortar on either sides
volume of 1 brick with mortar = 0.2413*0.127*0.0889= 0.00272435 cum
No of brick work for 1 cum with mortar = 1/0.00272435 = 367 bricks
No of bricks without mortar for 1 cum= 1/0.00199103 =503 bricks
volume of mortar = (0.00272435-0.00199103)*367= 0.269 cum
volume of mortar in dry condition= 0.269*1.33= 0.358 cum
Cement required= 0.358*1/7*1440= 73.64 kg= 1.473 bags
sand required= 0.358*6/7*35.3357= 10.84 cuft
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 1 No |
hi , can anybody help me about the following doubt...... what is the difference between clear cover, cover and nominal cover to reinforcement ?
What is the weight of 10mm,20mm,40mm aggregate per cubic ft in kg?
5 Answers Akasva Infrastructure Private Limited, L&T, NCC, Virchow,
What are the skills required to become an architect?
Please can anybody let me know how to calculate cement, sand & aggregete content for one meter cube of concrete. please if possible provide calculations for cement in no. of bags, sand & aggregate in cu.mt. Thanks.
What is the allowable silt content for concrete works?
The name Taapsee Pannu is associated with which film A) baar baar Dekho B) freaky Ali C) Rustom D) pink
How to calculate the individuals quantities of cement,sand,and aggregate having 1:2:4 ratio for 50 cubic meter area.
1 Answers Aparna Constructions,
in the construction of building,we are use formula for laping? such that how many formulae we use? which are them?
convert 1 guntha = how many wars or 1 war = how many gunthas
10x10 slab design
what is column foundation
how many kilograme per metre run of 6mm diameter steel bar