Golgappa.net | Golgappa.org | BagIndia.net | BodyIndia.Com | CabIndia.net | CarsBikes.net | CarsBikes.org | CashIndia.net | ConsumerIndia.net | CookingIndia.net | DataIndia.net | DealIndia.net | EmailIndia.net | FirstTablet.com | FirstTourist.com | ForsaleIndia.net | IndiaBody.Com | IndiaCab.net | IndiaCash.net | IndiaModel.net | KidForum.net | OfficeIndia.net | PaysIndia.com | RestaurantIndia.net | RestaurantsIndia.net | SaleForum.net | SellForum.net | SoldIndia.com | StarIndia.net | TomatoCab.com | TomatoCabs.com | TownIndia.com
Interested to Buy Any Domain ? << Click Here >> for more details...


9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is
require it will become in cum but i want bags.

Answers were Sorted based on User's Feedback



9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is require it will become in cum but i want ba..

Answer / k. bu.babu

basically slab size given;9*8
what is thickness of slab?

O.k Assume thick:0.100 m
volume of concrete=9*8*.1=7.2 Cu.m
dry materiels coeff. =1.52

M20 mix 1:2:4
cement=1.52*(1/(1+2+4))*1440=312.68 kgs.=6.25 bags

total bags required to volume=7.20cum*6.25babgs=45bags

Is This Answer Correct ?    44 Yes 0 No

9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is require it will become in cum but i want ba..

Answer / karthikeyan

the above ans s absolutely correct.

Is This Answer Correct ?    7 Yes 0 No

9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is require it will become in cum but i want ba..

Answer / harathi nitin

9m x 8m x 0.1m = 7.2cum

1.52/(1+2+4) = 0.217cum

sand = 0.217 x 2 = 0.434cum
agg = 0.217 x 4 = 0.868 cum
cement = 0.217 x 30 = 6.51bags

for 1cum = 6.51 bags
for 7.2cum = 6.51 x 7.2 = 47 bags

Is This Answer Correct ?    4 Yes 0 No

9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is require it will become in cum but i want ba..

Answer / sandeep bhardwaj

The Nominal mix for M20 is 1:1.5:3 not 1:2:4,all above answers
are correct,but you shoudd have to calculate by this ratio.

Is This Answer Correct ?    2 Yes 0 No

9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is require it will become in cum but i want ba..

Answer / sahilshah.civil@gmail.com

Question was wrong M 20 have nominal mix proportion (1:1.5:3) not mix proportion (1:2:4)

For Mix M 20
Qty of Slab 7.2 Cu m after consider slab thickness 0.1 m

Cement : 57 Bag

Is This Answer Correct ?    2 Yes 0 No

9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is require it will become in cum but i want ba..

Answer / sundarapandiyan

Bulk material qty for one cum conc=1.52 cum(using 20mm and lesser size aggrigate)
Concrete ratio 1:2:4 = 7 part
cement =1 part
for 9x8m = 72 sqm
assume thickness as =100mm
so cc qty=9X8x0.1=7.2 cum
cement= (7.2x1x1.52)/(1+2+4)=1.563 cum
bulk cement density= 1440 kg ( for clarification cement density mean specific gravity =3.15 mean 3150kg /cum)
so cement in kg=1440X1.563 =2250.72kg
cement in bag= 2250.72/50=45.014 bag can assume as 45 bag.

Is This Answer Correct ?    0 Yes 0 No

9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is require it will become in cum but i want ba..

Answer / johnmiya shaik

M.20 mix(1:2:4)
1 2 4=6
1.52/6=0.253333
(Cement wet density to dry density ratio)
(One cement bag=0.035cum/1.225 cft)
0.253333/0.035=7.238095
Slab area=72sqm
Assume thickness=100mm
So concrete qty=9x8x.1=7.2cum
Cement bags=7.2 cumx7.238095=52.11 bags/2605.714kg

Is This Answer Correct ?    0 Yes 0 No

9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is require it will become in cum but i want ba..

Answer / binubal123

Volume of Conc needed=9*8*0.01(assume)
=7.2Cum
M20 mix (1:2:4)
material
cement by vol=7.2*1/(1+2+4)
=1.028
Sand By Vol=7.2*2*1/(1+2+4){2*1.028}
=2.05
Agg By vol~4*1.028
=4.114
Cement in bag req=1.028*308.53(Cement Constant frm Practical Info for Quantity Surveyor P.T.Joglekar) =317.34Kg=317.34/50=6.36bags

Is This Answer Correct ?    1 Yes 5 No

9*8m slab 1:2:4 ratio use for M20 mix how much cent is require it will become in cum but i want ba..

Answer / k.sathiyaraj

70 bags cement required.

Is This Answer Correct ?    2 Yes 8 No

Post New Answer

More Civil Engineering Interview Questions

define the grain size analysis and what is the silt size?

2 Answers  


what is meant by shear center?????

0 Answers   DMRC,


how many kg sand is requried for plastring in 100 sqft?

5 Answers   L&T,


WHAT IS NON DESTRUCTIVE TEST?PLEASE GIVE ME THE PROCEDURE?

3 Answers  


What is the volume of sand in per cubic meter if we have a design mix of concrete is 1:2:4 (by volume).

5 Answers  


Do you know differenence between design mix and nominal mix?

8 Answers   L&T,


What is IS Code ? And What is IS - 9301 ?

1 Answers   L&T,


Please provide detail I.S standard code for using crush sand instead of river sand for plaster and concrete grade M15, M20, M25 and M30 and its mix design

0 Answers  


which concrete grade has highest strenth and what is its comosition?

13 Answers   UltraTech,


what is the ideal construction joint for slab?

2 Answers  


how to calculate the density for high density concrete ? or is it same as the density of RC?

0 Answers   Gammon,


Moisture content calculation for diff mix ratio's ??

0 Answers  


Categories
  • Civil Engineering Interview Questions Civil Engineering (5086)
  • Mechanical Engineering Interview Questions Mechanical Engineering (4456)
  • Electrical Engineering Interview Questions Electrical Engineering (16639)
  • Electronics Communications Interview Questions Electronics Communications (3918)
  • Chemical Engineering Interview Questions Chemical Engineering (1095)
  • Aeronautical Engineering Interview Questions Aeronautical Engineering (239)
  • Bio Engineering Interview Questions Bio Engineering (96)
  • Metallurgy Interview Questions Metallurgy (361)
  • Industrial Engineering Interview Questions Industrial Engineering (259)
  • Instrumentation Interview Questions Instrumentation (3014)
  • Automobile Engineering Interview Questions Automobile Engineering (332)
  • Mechatronics Engineering Interview Questions Mechatronics Engineering (97)
  • Marine Engineering Interview Questions Marine Engineering (124)
  • Power Plant Engineering Interview Questions Power Plant Engineering (172)
  • Textile Engineering Interview Questions Textile Engineering (575)
  • Production Engineering Interview Questions Production Engineering (25)
  • Satellite Systems Engineering Interview Questions Satellite Systems Engineering (106)
  • Engineering AllOther Interview Questions Engineering AllOther (1379)