how many cement use for 1cum concrete for 25Grade.
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / pradeep kumar
M25, actually it is design mix so we cannot say exact ratio for this grade but approximately the ratio is 1:1:2,
for preparing 1m3 of concrete, 1.5 m3 need to be taken.
Hence, 1:1:2 - 1+1+2=4,
Volume of the cement= 1/4*1.5 = 0.375
Unit weight of cement = 1440 kg/m3
so weight of cement = 0.375*1440 = 540 Kgs.
Hence, 1 m3 of M25 grade concrete is required 540 kgs of cement
Is This Answer Correct ? | 7 Yes | 8 No |
Answer / ms
M25=1:1:2
50kg cement=1.25 cft
1.25cft=5cft concrete of M25
So. =1.25÷5
=.25 cement is the 1cft concrete
=.25×35.28
=8.82cft cement/M3
=8.82×41
=361.62÷50
=7.23 bags is required ok
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 4 No |
Answer / muhammad rizwan hashmi (pakist
M25 Ratio of concrete = 1:1:2
Sum of ratio =4
Quantity of Cement (dry material) = 1/4*1.54
= 0.385 cu.m
1 bag = 0.0354 cu.m
= 0.385/0.0354
= 10.88 bags
1 bag = 50 kgs
Cemeent: 10.88 *50 =543kgs
Is This Answer Correct ? | 14 Yes | 27 No |
Answer / raman
M25:-1:2:4 mix
and 6.5 bags about
means 325 kgs
Is This Answer Correct ? | 14 Yes | 42 No |
Answer / bala
* M25 - 1:1:2
Cement Reqd is - 610Kgs per cu.m(12.2Bags)
Is This Answer Correct ? | 8 Yes | 51 No |
Answer / vijay
M25 -1:1:2
volume of coarse aggregate in 1cum=0.95cum
vol. of sand =0.95/2=.475
hence vol. of cement=vol. of sand
vol. of 1 bag of cement =0.035cum
no. of bag required=.475/.035=14 bags
cement=50*14=700kg
Is This Answer Correct ? | 5 Yes | 48 No |
what is mean civil
what is parametre for M25 after 7 days strength
Formula of mid span bar
0 Answers Modern Construction Company, PFPL,
Moisture content calculation for diff mix ratio's ??
If the first roof slab is not deshuttering in this time shall I start column raising work in second roof is it correct or not
2 Answers Al Fara, Unity Infraprojects,
What is difference between engineering stress and true stress?
How to find the weight of steel in feet? e.g: dia of steel is (6"') sut. We know that (1" inch 8 sut).
do you think we shall remove un wanted soil for foundation excavation even if the thickness of the soil strata is more than 8m ?
How much wastages taken in 1. cement 2. steel 3. fine aggregate 4. coarse aggregates (10mm, 20 mm)
In jack arch floor, the rise is kept?
for a column of size 400*230mm column reinforcement= 8-20x(cant write the symbol,i hope u guys undersstand,something like (fi) column stirups=8x@(4l) 230c/c 1)what does these mean 2)how to calculate quantity of steel for this column(ceiling height 11 ft)
why no deduction for steel is made in the volume of concrete?