Golgappa.net | Golgappa.org | BagIndia.net | BodyIndia.Com | CabIndia.net | CarsBikes.net | CarsBikes.org | CashIndia.net | ConsumerIndia.net | CookingIndia.net | DataIndia.net | DealIndia.net | EmailIndia.net | FirstTablet.com | FirstTourist.com | ForsaleIndia.net | IndiaBody.Com | IndiaCab.net | IndiaCash.net | IndiaModel.net | KidForum.net | OfficeIndia.net | PaysIndia.com | RestaurantIndia.net | RestaurantsIndia.net | SaleForum.net | SellForum.net | SoldIndia.com | StarIndia.net | TomatoCab.com | TomatoCabs.com | TownIndia.com
Interested to Buy Any Domain ? << Click Here >> for more details...


How to calculate the cement, sand quantity for plastering?
(10'x10')10mm thick ratio 1:5. wht"s the formula?

Answers were Sorted based on User's Feedback



How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / santosh singh

10 feet= 3.05m

area of plaster = 3.05 x 3.05 = 9.3 m2
(convert thickness of plaster into m divide by 1000)
volume of plaster = 9.3 x (10/1000) = 0.09 m3
quantity of cement = 0.09/1+5 =0.09/6 = 0.02 m3
as cement comes in bags of 50 kg therefore volume of one
bag cement = o.0347 m3 (exact)
(or it may be taken 0.034 or 0.035 m3)

no. of cement bags = 0.02/0.0347 = 0.58 bags (almost 1 bag
of cement required for plaster )

quantity of sand = 0.02 x 5 = 0.10 m3

this is exact calculation
you can add 30% extra for wastage etc.

Is This Answer Correct ?    688 Yes 187 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / srikanth

as per thumb rule 1:5 CM

3.04x3.04x0.01=.092416 cu.m
since wall is un-uniform ,increase by 30% ie
.092412 + .0277248= 0.120 cu.m
dry volume increses by 25% = 0.12 + .03 = 0.15 cu.m

total volume of mor= 0.15/6 = .025 cu.m
of cement =0.025x 1440= 36 kg cement
sand = 0.025 X 6= 0.15 cu.m

Is This Answer Correct ?    217 Yes 96 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / aijaz hussain, modi builders

Volume of Wet Mortar = 10 mm X 100 sft.

= 10/1000 X 100/10.76 = 0.093 cu.m.

Add 20% for depressions, joints and wastage
= 0.0186 + 0.093 = 0.112 cu.m.

Volume of Dry Mortar = 1.3 X 0.112 = 0.146 cu.m.= 5.154 cu.ft.

Cement required = 1/6 X 0.146 = 0.024 cu.m. = 0.7 Bag

Sand required = 5/6 X 0.146 = 0.122 cu.m. = 4.30 cu.ft.

Is This Answer Correct ?    117 Yes 50 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / abid nawaz

10' x 10' x 0.0333'
3.33 cft
Dry metarial in one cft = 1.27 cft
3.33 x 1.27
4.229 cft
sum of ratio = 1+5 = 6
quantity of cement = 1*4.229/6
= 0.7048 cft
volume of one bag = 1.25 cft
=0.7048/1.25
=0.56 cement bag
quantity of sand = 5*4.229/6
= 3.524 cft

Is This Answer Correct ?    76 Yes 18 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / sri

10'=3.04m
mix=1:5,
1/6=.1666+25%+30%=.71cu.m of cement

sand requires=3.5cu.m
plastering area=3.04x3.04x0.01=0.092416cu.m

Is This Answer Correct ?    125 Yes 96 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / manoj kumar moharana

cement mortar ratio is (1:5)
assume the area that we are going to calculate the plaster qty is,
L = 3.048 m
B = 3.048 m
given H = 10 mm = 0.01 m
hence the qty is = 3.048 x 3.048 x 0.01 = 0.093 cum
add 30% of the above qty for joints = 0.093 x 0.3 = 0.028
total qty = 0.093+0.028
=0.121 cum
add more 25% for dry volume = 0.121 x 0.25 = 0.03
total qty =0.121+0.03= 0.151 cum


no. of cement bags = 0.151/(1+5) =0.025 cum / 0.0347= 0.720 bags
= 1 apprx.( where as 0.0347 is the volume of 1 bag cement)

qty of sand = 0.025 cum x 5 = 0.125 cum


therefore mortar reqd. for 1:5 cement plaster is
cement = 0.025 cum = 0.720 bag
& sand= 0.125 cum

Is This Answer Correct ?    28 Yes 5 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / linu t mathew

Area to be plastered = 10'*10' = 100'
= 100/10.76 = 9.29sqm
(ie; 1 sqm = 10.76 sqft)
Thickness of mortar layer = 10mm = 0.010m
Volume of mortar required = 9.29*0.010 = 0.09cum
Add 15% for allallowance for calculation of surface and
wastages = (15/100)*.09 = 0.013 cum
Therefore, total volume of mortar required = .09+0.013 =
0.103 cum, say 0.10cum
Sand required for 0.10cum of CM 1:5 = 0.10 cum
Cement required for 0.10 cum of CM 1:5 = (1440/5)*0.10
= 288*0.10 = 28.8 kg
(ie; 1 cum of cement weighs 1440 kg)

Is This Answer Correct ?    42 Yes 25 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / naga

10'=3.04m
mix=1:5,
1/6=.1666+25%+30%=.71cu.m of cement

sand requires=3.5cu.m
plastering area=3.04x3.04x0.01=0.092416cu.m

Is This Answer Correct ?    17 Yes 9 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / ankit kumar

10 feet= 3.048m
Area=3.048*3.048=9.29m2
Thickness of plaster is 10mm or 0.01m
Volume of plaster = area*thickness
= 9.29*0.01
= 0.0929m3
Add 30% to fill up the joint,uneven surface etc
30% of 0.0929m3 = 0.027m3
The quantity of motar=0.0929+0.0279
=0.1208m3
Increase by 25% the total dry volume
25% of 0.1208m3=0.0302m3

Total dry volume= 0.1208+0.0302
= 0.151m3
For 1:5 sand motar.
quantity of cement=0.151/(1+5)
=0.02517m3
And for quantity of sand 0.02517*5=0.12585m3
Density of cement= 1400kg/m3
One bag of cement =50kg
Then volume of one bag cement=50/1400
0.0357m3
Now bag of cement=0.02512/0.0375
=0.67 bag i.e almost one bag

Is This Answer Correct ?    8 Yes 1 No

How to calculate the cement, sand quantity for plastering? (10'x10')10mm thick ratio 1:5...

Answer / s.gopal

10 FEET =3.048m

3.048*3.048*0.010=0.093cum

sand required =0.093cum(3.28 cft)

Cement req - 1/5*1440*0.093=26.8kg

Is This Answer Correct ?    58 Yes 52 No

Post New Answer

More Civil Engineering Interview Questions

Hi.. Can i get hel in finding HPCL previous year question paper? plz help me in finding thiss..

0 Answers   HPCL,


how much binding wire is required for one tone steel

20 Answers   Gammon, Hinduja, Jindal,


What is the likely strength of a 1:2:4 concrete mix?

0 Answers  


does the compressive strength of brick be more then 3.5 n/mm2 or 5 n/mm2?

3 Answers   L&T, Modi Builders,


how to check aggregate quantity in stock yard

1 Answers  


one cubic meter of concrete contains how much proportions of cement,sand and course aggregate

6 Answers   AB Inc, APPSC, Arif Builders, Ramky, SMEC,


What is bylayer?

0 Answers  


01. a. Diagram of a slump cone…………… 1 b. Size of Slump Cone…………… 1 c. Volume of a slump cone by av. Dia method…………… 1 d. Volume of a slump cone by av. area method…………… 1 e. Volume of a slump cone by frustrum method …………… 1 f. Angles of slump cone …………… 1 g. Slump measured by slump cone due to…………… 1 h. Slump does not measured by cylinder / cube due to …………… 1 i) ii) i. Slump cone is to be filled in……………………..Layers.

0 Answers  


For submitting the project loan for bank Residential bldg,Suppose we take Provinding RCC mix 1:2:4 for footings No of footings,length ,Breadth,Height ,qty in cum, at last unit/Rate(Rs) ,i would like to know how do we get the unit/Rate

0 Answers  


Insted of water is there any liquid to mix in concrete / in mortar ?

2 Answers  


List out the densities of different construction materials such as brick, steel, sand, aggregate etc...

19 Answers   Happy Homes, Sand,


what"s the formula find the cement consumption for brick work 12 thick wall 1 m2?

3 Answers   DLF, KIMS, SVEC,


Categories
  • Civil Engineering Interview Questions Civil Engineering (5086)
  • Mechanical Engineering Interview Questions Mechanical Engineering (4456)
  • Electrical Engineering Interview Questions Electrical Engineering (16639)
  • Electronics Communications Interview Questions Electronics Communications (3918)
  • Chemical Engineering Interview Questions Chemical Engineering (1095)
  • Aeronautical Engineering Interview Questions Aeronautical Engineering (239)
  • Bio Engineering Interview Questions Bio Engineering (96)
  • Metallurgy Interview Questions Metallurgy (361)
  • Industrial Engineering Interview Questions Industrial Engineering (259)
  • Instrumentation Interview Questions Instrumentation (3014)
  • Automobile Engineering Interview Questions Automobile Engineering (332)
  • Mechatronics Engineering Interview Questions Mechatronics Engineering (97)
  • Marine Engineering Interview Questions Marine Engineering (124)
  • Power Plant Engineering Interview Questions Power Plant Engineering (172)
  • Textile Engineering Interview Questions Textile Engineering (575)
  • Production Engineering Interview Questions Production Engineering (25)
  • Satellite Systems Engineering Interview Questions Satellite Systems Engineering (106)
  • Engineering AllOther Interview Questions Engineering AllOther (1379)