how we can calculate which capacity capacitor bank we have
to add for improve pf?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / abdulsubur
p total connect load in kw =932
cos 1 =power factor before improvement =0.8 assume
cos 2= poer factor after improvement =0.9
kvar 1= ptan1 932*0.75=699.03kvar
kvar 2=ptan2 932*.4843=451.39kvar
req rating of capacitor bank =kvar1-kvar2
=699.03-451.39
=247.64kvar =250kvar
| Is This Answer Correct ? | 12 Yes | 4 No |
Answer / z_hosen
More simply,
Let total power is 1500kw
assume
cos 1 =power factor before improvement =0.75
cos 2= poer factor after improvement =0.98
tan1=0.88
tan2=0.2
and
kvar 1= power*tan1=1500*0.88=1320kvar
kvar 2=power*tan2=1500*0.2=300kvar
now, required rating of capacitor bank =kvar1-kvar2
=1320-300
=1020kvar =1000kvar
thanking u
z_hosen@yahoo.com
| Is This Answer Correct ? | 11 Yes | 4 No |
Answer / karuppiah
Let total power is 1500kw
assume
cos Q1 =power factor before improvement =0.75
cos Q2= poer factor after improvement =0.98
tan1=0.88{cos Q1=0.75,Cos-0.75=46.01degree,Now angle is
46.01,so tan(46.01)=0.88}
tan2=0.2
and
kvar 1= power*tan1=1500*0.88=1320kvar
kvar 2=power*tan2=1500*0.2=300kvar
now, required rating of capacitor bank =kvar1-kvar2
=1320-300
=1020kvar
Capacitor Bank should connect parallel with the load.
Thanks
Karups
| Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 1 No |
how to calculate the tarriff for an industry whose kva demand is 10 mva
Name quantities which are not transformed in the tranformer.
What is the difference between class0.1 and class 0.1s accuracy of current transformers
electricity requires a medium to flow and it cannot flow through air. so how does lightning come to earth through air without any medium?
Why the frequency of ac in india is 50 hz but in some other countries it is 60 hz.
in 11kv generators the neutral point is connected to earth via earth coil while in the 33 / 11 kv transformer the neutral point is connected to earth via earth resistor why?
My switchgear busbar is rated at 2000A and just imagine the actual load on busbar is 1000A. From that busbar there are 10 outgoing feeders. Now the question is will the load be 1000A on each outgoing feeder or 100A per outgoing feeder. 2nd thing how do i calculate the load on individual feeder. Thanks for your time. Please provide some clarification on this issue.
define main transformer?
v=r*i this means when voltage increases current also increases at constant resistance.... p=v*i this means when voltage increases current decreases to maintain the power constant which one is true...
what is V0/V rating of cable
what is the differebt between ac and dc fuse?
What is mean A32 B32 C32 D32 in mcb(miniature circuit breaker)
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)