PETROLEUM ENGINEERING - QUESTION 25.3 : Liquid octane has a density of 703 kilograms per cubic metre and molar mass of 114.23 grams per mole. Its specific heat capacity is 255.68 J / (mol K). (a) Find the energy in J needed to increase the temperature of 1 cubic metre of octane for 1 Kelvin. (b) At 20 degree Celsius, the solubility of liquid octane in water is 0.007 mg / L as stated in a handbook. For a mixture of 1 L of liquid octane and 1 L of water, prove by calculations that liquid octane is almost insoluble in water.
PETROLEUM ENGINEERING - ANSWER 25.3 : (a) 1 cubic metre of liquid octane has 703 kilograms or 703 kilograms x mole / (0.11423 kilograms) = 6154.25 mole. Energy needed = [ 255.68 J / (mol K) ] x (6154.25 mol) K = 1573518.64 J where K is the unit symbol for Kelvin and mol is the unit symbol for mole. (b) Density of liquid octane = 703 kilograms per cubic metre = 0.703 grams per cubic centimetre = 703 g / L. There is 0.007 mg = 0.000007 g or 0.000007 g x (1 L / 703 g) = 0.0000000099573257 L of liquid octane in 1 L of water. With negligible amount of liquid octane in 1 L of water, octane is considered insoluble in water. The answer is given by Kang Chuen Tat; PO Box 6263, Dandenong, Victoria VIC 3175, Australia; SMS +61405421706; chuentat@hotmail.com; http://kangchuentat.wordpress.com.
| Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Please tell me what type of questions will be asked in a petrochemical company
QUANTUM COMPUTING - EXAMPLE 32.6 : (a) Let H | 0 > = 0.707 ( | 0 > + | 1 > ), H | 1 > = 0.707 ( | 0 > - | 1 > ). Find the values for H | 0 > + H | 1 > and H | 0 > - H | 1 >. (b) In quantum computing, a qubyte is a quantum byte, or 8 quantum bits, a sequence processed as a unit. A qubit is a quantum bit. According to Alexander Holevo in his theorem, n qubits cannot carry more than n classical bits of information. What is the maximum amount of classical bits of information that can be carried by 1 qubyte.
ACCOUNTING AND FINANCIAL ENGINEERING - EXAMPLE 34.13 : (i) In the Present Value Multiplication Rule, let PV = present value, Ra = interest rate for first discount, A = duration for first discount; Rc = interest rate for second discount, C = duration for second discount. Let PV = [ 1 / (1 + Ra) ^ A ] [ 1 / (1 + Rc) ^ C ] where ^ is the symbol of power : 3 ^ 2 = 3 x 3, 2 ^ 3 = 2 x 2 x 2. (a) For discounts involving 8 % / year for 3 years and 10 % / year for 9 years, find the value of PV. (b) If Re = interest rate for third discount, E = duration of third discount, form a mathematical equation of PV as a function of A, C, E, Ra, Rc, Re. Note : Discounts are available in the purchase of certain biochemical engineering instruments. (ii) Let R = nominal interest rate related to growth rate of money, r = real interest rate related to growth rate of purchase power. If I = inflation, where the unit of R, r and I is %, find the mathematical relatonship of r as a function of R and I.
What is a quick way to calculate frictional pressure drops in carbon steel pipe?
In differential centrifugation of cells with diameter D in centimeter, the square of D is given by D x D = [18n ln (RF / RI) ] / [ (RP – RFF) Wt ] where n is the fluid viscosity (poise), RF is the final radius of rotation (cm), RI is the initial radius of rotation (cm), RP is cell density (g/ml), RFF is the fluid density (g/ml), W the square for the rotational velocity in (radians / s) (radians / s), t is the time required to sediment from RI to RF (s). Derive an equation for W as a function for D, n, RF, RI, RP, RFF and t, with the stated units above, in radian
how can I find out a sulfuric acid recovery plant disigner?
BIOCHEMICAL ENGINEERING INSTRUMENTATION - EXAMPLE 29.2 : (a) In order to determine the slurry volume (L) in chromatography, arrange the formula using the following parameters : slurry concentration (%), slurry volume (L), settled chromatography medium volume (L), 100. (b) In order to determine the chromatography medium volume (L) in gel filtration chromatography, arrange the formula using the following parameters : sample volume to be processed (L), chromatography medium volume (L), sample volume in percent of total column volume (%), 100.
What is the meaning of the critical speed of a turbine, and what are its effects on the shaft line
List the advantages and disadvantages of a pfr?
Chemical Engineering Material Balance - Three hundred gallons of a mixture containing 75.0 wt % ethanol and 25 wt % water (mixture specific gravity = 0.877) and a quantity of a 40.0 wt % ethanol - 60 wt % water mixture (specific gravity = 0.952) are blended to produce a mixture containing 60.0 wt % ethanol. The specific gravity of a substance is the ratio of density of a substance compared to the density of water. The symbol of weight percent is wt %. (a) Estimate the specific gravity of the 60 % mixture by assuming that y = mx c where y is wt % ethanol, x is mixture specific gravity. Values for m and c are constants. (b) Determine the required volume of the 40 % mixture.
What parameters should be considered while selecting type of filter?
What is the chemical name of Silica gel?
Civil Engineering (5086)
Mechanical Engineering (4456)
Electrical Engineering (16639)
Electronics Communications (3918)
Chemical Engineering (1095)
Aeronautical Engineering (239)
Bio Engineering (96)
Metallurgy (361)
Industrial Engineering (259)
Instrumentation (3014)
Automobile Engineering (332)
Mechatronics Engineering (97)
Marine Engineering (124)
Power Plant Engineering (172)
Textile Engineering (575)
Production Engineering (25)
Satellite Systems Engineering (106)
Engineering AllOther (1379)