1.(a.) how do you calculate the volume of mortar for 1
piece of block 450mm x 225mm x 225mm.
(b.) calculate for 1sqm
Answer / karthik rajendren
Volume of 1 block without mortor =
0.45*0.225*0.225=0.0228m3/Nos
Volume of 1 block with 10mm thk mortor =
0.47*0.245*0.225=0.0259m3/Nos
So,Vol/Nos =0.0228-.0259=0.0031 m3/No.
For 1 Sqm = .0031*12.5=0.0388 m3/m2
Is This Answer Correct ? | 4 Yes | 3 No |
how to calculate unit weight cement ,water ,steel
What is the snap size in civil and how can we create it?
what is directivity effect?
why spacer in reinforcement?
What is the Cement: sand: aggregate: water ratio for grade 30 (G30) concrete.
how to check and keep control on the wastage of material at site
0 Answers Aashray Design Consultants, ABC Infra, Jain Group,
the capacity of water tank in liters if the diameter is 3m, and maximum height of water level as 1m.
why the profile of shell of natural draught cooling tower is hyperabolic.
what is called super elevation of the road?
For the construction project what capital cost has to be taken in consideration?
in 1:2:4 concrete, spcify 1,2 and4 as towhat they indicate?
how we can design the design mix(m25)