The walls and roof of a room are 10 m long,8 m wide and 10 m
in height is to be painted.How much will it cost at Rs.5 per
sq.foot?
A.1600 B.2000
C.2200 D.2400
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / thiru
Guys actually the cost should be given as Rs.5 per sq.mts
then the answer will be Rs.2200
The walls are 10mts long and 10mts high.So out of 4 walls 2
are of 10*10=100sq.mts area (length * height)
2*100=200sq.mts
Two walls are of 8*10 = 80(width*height)
2*80=160
Roof is 8*10=80sq.mts (length*width)
Total surface area : 200+160+80 = 440sq.mts
Total cost: 440*5= Rs.2200
Is This Answer Correct ? | 34 Yes | 3 No |
Answer / koustav chakraborty
the ans wiil be 2200.cause....
The painted wall including roof is 5 therefore the the equation is (width*long)=(8*10)=80
as for 5 painted wall including roof is (80*5)=400
then the painted hight of the 4 wall is (4*10)=40
as for total painted sq.ft=(400+40)=440
and as for cost per sq.ft the cost will be 440*5=2200
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / ranjith kumar
10 meter long and 8 meter wide
so 10*8=80
four sideof wall should be painted
so 80*4=240
height of the wall is 10 meter
240*10=2400
Is This Answer Correct ? | 21 Yes | 23 No |
Answer / coolsummer
Walls: 10m X 8m x 4 (4 walls in a room): 320 sq ft.
Roof: 10m x 8m = 80sq ft
Painting cost @5/sq ft:
(320x5) + (80x5)= 1600 + 400
=2000
Is This Answer Correct ? | 7 Yes | 9 No |
Answer / vijay
hey guys, a room as 4 walls. so it should have length and breadth because its a two dimension. l*b = 10*8=80, 80*4 walls = 320, then one roof: same 10*8=80. finally 4 walls and 1 roof = 320+80=400 now it cost rs.5, so 400*5=2000. 2000 is answer.
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 2 No |
Answer / pratik
hey cost is given per foot...
so first convert into m^2...
2400
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 5 No |
what is core banking?
How can you make a square from two triangles?
0 Answers BPCL Bharat Petroleum, Sonata,
The price of a candy bar is $1.00. The price of a ten pack of the same candy bar is $7.40. The ten pack of candy bars is what percentage cheaper then purchasing ten candy bars individually?
i need last 5yr sbi question paper. i have exam on 6th july.plz send me
The difference between a number and its three-fifth is 50. What is the number? (a) 75 (b) 100 (c) 125 (d) 80 (e) None of these
If a and b are positive integers and (a-b)/3.5 = 4/7, then the relation between a and b is
Painter of Mona lisa painting?
a man has some hens and cows. If the number of heads be 48 and the number of feet equals 140, then the number of hens will be?
The fresh fruit contain 90% water and dryfruit contain 20% water if 20kgs of fruits are there.then find the quantity of dryfruits
if 2 miles of fence enclose a square plot of 160 acres,how large a square will 4 miles of fence
One Train Travels 200m From A To B With 70 Km/Ph And Returns To A With 80kmph, What Is The Average Of Their Speed?
19. Students from different universities. A speaks hindi and bengali. B hindi and english. C english and bengali. D tamil and hindi E bengali and tamil 20. Interpretor between C and D A only B only E only A ,B and E 21. Can't speak without interpretor B&E A&B A&C B&E