The matrix of a (7,9)was given.The address of the first byte
of a (1,1)matrix=1258.It takes 4 bytes to store the
number,then calculate the address of the last byte of a
(5,8) matrix??
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / nash
1434
STARTING ADDRESS IS 1258.
EACH ELEMENT IS OF 4 BYTES.
SO (5,8)=44 I.E. POSITION OF ELEMENT
44*4=176
1258+176=1434
DO REPLY.
Is This Answer Correct ? | 24 Yes | 10 No |
Answer / jyothi
STARTING ADDRESS IS 1258.
FIRST ELEMENT ADDRESS FROM 1258 TO 1261.
LIKE THAT 5,8 MATRIX ADDRESS FROM 1430 TO 1433
SO LAST BYTE ADDRESS OF 5,8 IS 1433
Is This Answer Correct ? | 13 Yes | 2 No |
Answer / snehal
(1,1)=1258
after tat for 1 it contain 8
for 2=9
for 3=9
for 4=9
for 5=8
total=43
43*4=172
n 1258+172=1430
Is This Answer Correct ? | 8 Yes | 3 No |
Answer / rohit
to find starting byte for matrix a(5,1):
1258+(4*(9*4))-(1)=1401
then to find last byte for matrix a(5,8):
1401+(8*4)=1433
Is This Answer Correct ? | 1 Yes | 0 No |
Answer / vijay
plz post clr question..?
The matrix of a (7,9)was given.The address of the first byte
of a (1,1)matrix=1258.It takes 4 bytes to store the
number,then calculate the address of the last byte of a
(5,8)element??
ans is 1433
In column address increments by (8x4+4)36=clmn-gap
In row address increments by 4=row-gap
So
add of (5,8) element (4 clmn-gaps & 7 row-gaps )
=1258+4x36+4x7=1430
add of last byte=[1430,1431,1432,1433]
ans 1433
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 0 No |
Answer / sona
Question is confusing we are unable to decide wheather (x,y)
is a matrix or a position in the matrix
Is This Answer Correct ? | 0 Yes | 1 No |
Answer / manish panwar
1258-1261 1262-1265 1266-1269 1270-1273 1274-1277 1278-1281 1282-1285 1286-1289
1290-1293 1294-1297 1298-1301 1302-1305 1306-1309 1310-1313 1314-1317 1318-1321
1322-1325 1326-1329 1330-1333 1334-1337 1338-1341 1342-1345 1346-1349 1350-1353
1354-1357 1358-1361 1362-1365 1366-1369 1370-1373 1374-1377 1378-1381 1382-1385
1386-1389 1390-1393 1394-1397 1398-1401 1402-1405 1406-1409 1410-1413 1414-1417
(5,8) matrix
4 4 4 4 4 4 4 4 = (4*7)+3=31 1258+31 = 1289
4 4 4 4 4 4 4 4 = 4*8=32 1289+32 = 1321
4 4 4 4 4 4 4 4 = 4*8=32 1321+32 = 1353
4 4 4 4 4 4 4 4 = 4*8=32 1353+32 = 1385
4 4 4 4 4 4 4 4 = 4*8=32 1385+32 = 1417
(32*5)-1 = (160 -1)= 159
1258+159 = 1417
So answer 1410
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 8 No |
In a sports club with 30 members, 17 play badminton and 19 play tennis and 2 do not play either. How many members play both badminton and tennis
8400 ? 120 x 15 + 150 = ? (a) 1050 (b) 1200 (c) 1100 (d) 1514 (e) None of these
If each of the numbers A, B and C are divisible by 2, then A*B*C must be divisible by
The ration of the volume of a cube and of a solid sphere is 363 : 49. The ratio of an edge of the cube and the radius of the sphere is (Pie =22/7)
Convert the following infix expression to post fix notation ((a+2)*(b+4)) -1 (Similar types can be asked)
Number Series 10,2,8,2,6,2,?
Sum of money at compound interest amounts of thrice itself in 3 years. In how many years will it take 9 times itself.
A triangle ABC is given, a line DE is parallel to base side and that cuts the triangle. The ratio of area of triangle to the area of trapezium given DE/BC= ?
what type of questions asked during sbi interview? what is the duration for written test?
What do you think is the most fascinating game? Hi, I am a big game fan. Could anyone introduce some fascinating game for me? Thank you!
A sales person multiplied by a number and get the answer 3. Instead of that number divided by 3. What is the answer she actually has to get.
there was a swimming pool of squre shape and it is having four trees at four ends....how to double the size of swimming pool without cutting the trees...?