If a person walks at 4/5th of his usual spee he reaches
40min late. If he walks athis usual speed how much time does
he travels.
Answer Posted / symbianz
do like this
(5/4) x - x = 40 min
1/4 x = 40 min
so x=160 min. hope u understand
Is This Answer Correct ? | 41 Yes | 17 No |
Post New Answer View All Answers
f(X)= 2X-1 + f(X-1) if X is not equal to zeroandiff(X=0)=0, Value of f(5)
Which of the following is not a valid DEFINE GDG parameter a) OWNER b)LIMIT c) SCRATCH c)ALTER
A car travels 12 kms with a 4/5th filled tank.How far will the car travel with 1/3 filled tank?
The diameter of a wheel is 1.26m. If this wheel rotates 500 rotations, how long it can travel?
13_46_8_180_210_75 = 64 . Use + and – in the empty places to make the equation holds good. Take m = number of + and n = number of – . Find m – n?
Integral B(Transpose)*sigma(here sigma means stress)*dV REPRESENTS?
A man drives at a speed of 40 miles/hr. His wife left 30 mins. late with 50 miles/hr speed. when will they meet ?
pls send me andhra bank clerk model papers&syllabus
cgl2010 tier 2 ki merit kya rhgi
A man buys 12 lts of liquid which contains 20% of the liquid and the rest is water. He then mixes it with 10 lts of another mixture with 30% of liquid.What is the % of water in the new mixture?
A number, when it is divided by 8 it gives a remainder 3 and is divisible by both 3 and 5. Find the number.
3 angles or 3 sides r given. Which will form a triangle?
Find the product of the prime numbers between 1-20
2/3 of people read newspaper A,3/4 read newspaper B.if 38 read both and 8 didn't read any of the 2.how many read A?
govern of irda,sebi and rbi