a car is travelling at 72kmph, and if that car slows down
to 60kmph it takes an extra 1 hour to cover that same
distance. at 72kmph, how long did it take for the car to
cover that distance?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / sujatha
The answer is 5 hrs. The description is below.
D/72 + 1.0 = D/60
12 D = 72 x 60
D = 72 * 5 = 360 km
t= 360 / 72 = 5 hrs
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 0 No |
How is the bullet in a man?s body located ?
Tell me why does a tilted gyroscope not fall?
What is a Thrust ?
How can light be defined in simplest form?
The velocity of sound in gas depends upon what?
When a gun is fired, why does the guner receive the jerk ?
What is the Electro magnet ?
Explain the difference between isolation transformers and step up or step down transformer?
Define Fixation of Nitrogen?
Why is n-type conductor is neutral?
Why does the specific gravity of milk increase, when cream is removed from the milk ?
Tell me how do you calculate shaft power?