how to answer aptitude questions in sbi po's exam
fastly.and how to answer marketing knowlede
questions.bcoz i'm a science student
No Answer is Posted For this Question
Be the First to Post Answer
At 20% discount, a cycle is sold at a selling price of 2500 Rs. What is the actual price?
0 Answers BPCL Bharat Petroleum, Sonata,
A is a father of B,but B is not a son of A. Then what is the relationship among them?
25 Answers Asian Paints, Hero MotoCorp, SAP Labs,
falling height is proportional to square of the time. one object falls 64cm in 2sec than in 6sec from how much height the object will fall.
A worker is paid Rs.20/- for a full days work. He works 1,1/3,2/3,1/8.3/4 days in a week. What is the total amount paid for that worker ?
1 Answers 3i Infotech, Canara Bank, Geodesic,
A wall with no windows is 11 feet high and 20 feet long. A large roll of wall paper costs Rs 25 and will cover 60 sq feet of wall. A small roll of wallpaper costs Rs 6 and will cover 10 sq feet of wall. What is the least cost for enough wallpaper to cover the wall? a) Rs 132 b) Rs 75 c) Rs 120 d) Rs 99
5 Answers eClerx, XL Dynamics,
Wall of 88 m. Man climb 12 and falls by 8, when he will reach at top?
13 Answers 3D PLM, TCS, Zoho,
Ms. Anurag Awasthi deposits an amount of Rs. 56500 to obtain a simple interest at the rats of 12% p.a. for 3 years. What total amount will Mr. Anurag Awasthi get at the end of 3 year?
How long will a train 100m long travelling at 72kmph take to overtake another train 200m long travelling at 54kmph
The owner of a hobby store needed to calculate the percentage of customers who purchase wood glue. Upon completing his survey, he noticed that 60% of the people that entered his store purchased an item. Of those customers, 15 percent purchased wood glue. What percent of the people that entered the store purchased wood glue? a) 8% b) 7% c) 9% d) 12% e) 15%
what sort of questions may be asked
if a man byes 1 lt of milk for 12 rs and mixes with 20% of water and sels it for rs 15 thgen what is percentage of gain
2 Oranges,3 bananas and 4 apples cost rs.15 . 3 Oranges 2 bananas 1 apple costs rs 10. What is the cost of 3 oranges, 3 bananas and 3 apples