how we can calculate which capacity capacitor bank we have
to add for improve pf?
Answers were Sorted based on User's Feedback
Answer / abdulsubur
p total connect load in kw =932
cos 1 =power factor before improvement =0.8 assume
cos 2= poer factor after improvement =0.9
kvar 1= ptan1 932*0.75=699.03kvar
kvar 2=ptan2 932*.4843=451.39kvar
req rating of capacitor bank =kvar1-kvar2
=699.03-451.39
=247.64kvar =250kvar
Is This Answer Correct ? | 12 Yes | 4 No |
Answer / z_hosen
More simply,
Let total power is 1500kw
assume
cos 1 =power factor before improvement =0.75
cos 2= poer factor after improvement =0.98
tan1=0.88
tan2=0.2
and
kvar 1= power*tan1=1500*0.88=1320kvar
kvar 2=power*tan2=1500*0.2=300kvar
now, required rating of capacitor bank =kvar1-kvar2
=1320-300
=1020kvar =1000kvar
thanking u
z_hosen@yahoo.com
Is This Answer Correct ? | 11 Yes | 4 No |
Answer / karuppiah
Let total power is 1500kw
assume
cos Q1 =power factor before improvement =0.75
cos Q2= poer factor after improvement =0.98
tan1=0.88{cos Q1=0.75,Cos-0.75=46.01degree,Now angle is
46.01,so tan(46.01)=0.88}
tan2=0.2
and
kvar 1= power*tan1=1500*0.88=1320kvar
kvar 2=power*tan2=1500*0.2=300kvar
now, required rating of capacitor bank =kvar1-kvar2
=1320-300
=1020kvar
Capacitor Bank should connect parallel with the load.
Thanks
Karups
Is This Answer Correct ? | 2 Yes | 1 No |
what is the use of Auto re-closer?
how we can save the power ? suppose the electricity board gives 11 kw , but the machine require only 8 kw means how we can save the exese energy
what is the relation between Sq mm of wire and its current carrying capacity?
What is the technical name of Transformer Oil ?
17 Answers Bhel, Don Bosco, Lanco,
What is thef ormula to calculate the rating of a capacitor for a single phase motor
What phase difference between p and s winding of transformer
sir,in our plant we r using SATEC PM172E power reading meeters in HT panel side it is monitoring the MB data smart viewer(sever).but last one week we did not get readings inthe server only available in meeter.tell me how communicate meter and server. and also what steps we take for checking.
How do I calculate a WTI CT ofa 1250kVA 6600/400V transformer
Acually generator neutral is earthed,if suppose cable from neutral is brokened under theearth ,what will happen.
What are the different pre-commissioning tests that are performed on the distribution transformer, power cable and switchgear (11kv)?
why electrical power has benn needed for speed controller of woodward governor control for biomas power plant
What are the different types of VVVF Drive ?